top of page

... Guatemala avastamisel 

    (inglise keeles)

Guatemala ehk igavese kevade maa ei ole veel turistidest nii üle rahvastatud nagu näiteks Panama, Mehhiko, Costa Rica ja Kariibi mere saared. Guatemala ei ole veel massiturismi sihtkoht. Vaatamata tohutule hulgale vaatamisväärsustele ei ole Guatemalas tunda tüütavaks tegevat turistiderohkust – aastas külastab seda riiki vähem kui 2 miljonit välisturisti, mis on mitu korda vähem kui sama näitaja paljudes Euroopa riikides. Lisaks kõigele on Guatemala Eestist pärit turisti jaoks ka väga soodsate hindadega piirkond.

Guatemala külastamiseks sobivad kõik aastaajad. Parim külastusaeg aga on novembrist aprillini. Enamus turiste külastab Guatemalat nn talveperioodil ajavahemikul jõuludest lihavõteteni, mil sademeid on vähem.

Higelsuurte hotellide asemel leidub pigem troopilisse rohelusse mattunud väikeseid 1-2 korruseliseid boutique hotelle. Pealinnast vaid 48 km kaugusel (u. 1 tunni autosõit) on imeline koloniaalstiilis linn Antigua, kus värvilised madalad majad nagu Cordobas, Sevillas või Granadas ja munakivitänavad ning ümberringi kõrgumas vulkaanid; maaliline Atitlán järvepiirkond, võimsad mäed ja vulkaanid, sügav džungel, iidsed Maiade varemed Tikalis või Uaxactunis mida veel meeletud rahvamassid ei külasta...ühesõnaga saab veel nautida puutumatu ja puhast loodust. Enam kui pool Guatemalast on kaetud metsadega.

 

Guatemala territoorium on traditsiooniliselt jagatud 7 piirkonda, mis eristuvad väga selgelt, kuivõrd kliima on mahe ja päikeseline igal  pool ja terve aasta läbi suvine, inimesed väga südamlikud ja sõbralikud.

Guatemala 7 turismiregiooni
Guatemala kliima ja maastik

1. Pealinn ja Antigua

Moderne ja koloniaalne Guatemala (lühikeseks tutvustusvideo vaatamiseks vajutage piltidele)     

Guatemala city

Guatemala City (1500 m) on Guatemala vabariigi pealinn. Linna ametlikuks nimeks Nueva Guatemala de la Asunción. Üle kahe miljoni elanikuga linn on kõige rahvarohkem linn Kesk-Ameerikas. Kunagisse väiksesse maia asulasse rajasid linna Hispaania kolonistid. Linnast sai pealinn 1775. aastal. Koloniaalajastul rajati linna keskväljak, Rooma-katoliku katedraal ning kuninglik palee. Külastamisväärne on samuti Kultuuripalee (1937) oma 350 saaliga! Aasta läbi valitseb meeldiv kliima, nn igavene kevad; kesk. temp. on 16°C-26°C

Antigua Guatemala

UNESCO kultuuripärandite nimekirja kuuluv kunagine Guatemala pealinn Santiago de los Caballeros, tänane Antigua (1530 m), on Kesk-Ameerika üks ilusamaid koloniaallinnasid. Vatamisväärsused: XVI-XVII s. kirikud, kloostrid, varemed: Santa Catalina kaar, katedraali varemed, La Mercedi kirik ja klooster, Kaptenite Palee, Keskpark, Raekoda, mitmed kirikud. Linn on täis hubaseid väliskohvikuid ja maalilisi siseõude ning aedu. Keskmine temp. 14°C-25°C. Kõik 4 ja 5 tärni hotellid on varustatud välibasseinide ja troopiliste aedadega.

2Platoo. Elav maiade kultuur  

Võrratud vaateplatsid, vulkaanilised järved, maalilised linnakesed ja põliselanike turg.   

atitlan järv

1560 m kõrgusel asuvat vulkaanidest ümbritsetud Atitlani järve peetakse maailma kaunimaks (geograaf Alexander von Humboldti ütluse järgi). Atitlani külades on võimalik tutvuda kohalike tekstiilide, maalikunsti ateljeedega  ning ajalooga. San Juan ja Santiago Atitlani külad on vaiksed ja puhtad ning tuntud imeliste naturaalsete värvidega värvitud tekstiilide poolest. Linnatänavad on justkui maaligaleriid tänu värvikatele seinamaalingutele ja maalikunsti ateljeedele. Seinamaalingud kajastavad kohalikku argielu. Temp. 13°C-28°C.

Chichicastenango turg, käsitöö

Käänuliste ja kitsaste mägiteede lõpus asub Chichicastenango linn, kus 2 päeval nädalas- neljapäeviti ja pühapäeviti- peetakse riigi värvikaimat ja mitmekülgseimat turgu, kuhu tulevad kokku maakonna kaupmehed. Linna keskel asub 1540. aastal paganliku templi kohale, ehk Kolumbuse-eelsele platvormile rajatud Tooma kirik. Platvormi iga trepiaste sümboliseerib ühte kuud maiade 18-kuulises kalendris.

Valitseb mäestikukliima (2350 m). Temp. 10°C-22°C.

3. Petén. Seiklusreis maiade maailmas

Maia Biosfäärikaitseala, mis on maia tsivilisatsiooni klassikalise perioodi pärl. UNESCO Maailmapärandi nimekirja kuuluvas Tikalis jätkuvalt alles oleva monumentaalse arhitektuuri peamised näited pärinevad 9.s.-st e. Kr. kuni 16. s-ni p. Kr.

Flores, Peten, Guatemala
Tikal, maia varemed, maiana arheloogia
Tikal arheloogiapark, maiade monumendid, maiade lii

Guatemala keskosa mäestikualast põhja poole jäävas alas (Petén’i departemangus, Mehhiko lõunapiiri lähedal) asuvad džungel, vihmametsad, maaliline Florese saar, Petén Itzá järv. Peténi provintsi pealinnast Flores ei asu kaugel muinasmaiade varemed ja arheoloogilised pargid (kunagised iidsed maiade linnad) nagu Tikal, Aguateca, Yaxhá-Nakum-Naranjo, El Ceibal, Nakum, Topoxté ja El Mirador. Arvestades sellega, et Guatemala asub 13. ja 18. põhjalaiuskraadi vahel, on kliima tasandikel troopiline: kuum ja niiske (eriti märtsi lõpp-aprill). Temperatuur on läbi aasta ühtlane, e. 20-32 kraadi sooja. Tikalis on üks suurimaid ja tähtsamaid maiade ehitisi, kus umbes 600 km2 suurusele maa-alale on pillutatud üle 4000 templi (kõrgemad kuni 70 m), administratiivhooned, pühamu, palee, tseremoniaalplatvormi ja väljaku. Tikal asub keset troopilist džunglit ja on suures osas lahti kaevamata.

piramide CH.jpg
Tikali  linn Guatemala

Teiste Kesk-Ameerika riikidega võrreldes on Guatemalas põlis-elanike osakaal rahvaarvust kõige suurem (üle 40%). See on näha ka tänavapildis, kus kõikjal paistab rahvariietes kohalikke peresid, eriti maakohtades, väljaspool pealinna Ciudad de Guatemala. Just sel alal

paiknes müstiliselt kadunud maiade tsivilisatsioon, millest praegu annab aimu ja tunnistust hulk varemeid ja maia-indiaanlaste järeletulijad. Quiriguá linnakeses leidub võimsate monumentide asemel zoomorfilisi kujukesi ja kujutisi, skulptuure, altareid, ornamente, nagu näiteks nn "steel E".

Peten ahvis, Guatemala džungel

Troopilise vihmametsa loomastik avaldab muljet: hirved, pekaarid (nabasead), taapirid, jaaguarid, mitut liiki ahvid ja ohtralt eksootilisi linde... Vihmametsa retkede saateks on möiraahvide huilged.

4. Izabal, roheline Kariibi

Siin leidub vähemalt 60 liiki puid, 180 liiki rändlinde ning lisaks mitmeid imetajaid, konni, kilkonni, iguaane ning kalu. 

Izabal, Livingston valge liivarand
Kariibi garifuna põlisrahvas
Rio dulce jõgi, Guatemala
San Felipe linnus Guatemalas, Kariibi meri, koloniaallinnus, hispaanlaste kaitseehitised Kesk-Ameerikas

Izabali järve (Guatemala suurima) äärest voolab Kariibi mere rannikuni Rio Dulce jõgi. Jõe kaldaäärsed on kaetud paksu vihmametsaga ning seal on mitmeid ajaloolisi ning huvitava loodusega paiku, nagu piraadirünnakute vastu hispaanlaste poolt ehitatud San Felipe kindlus.

Jõesuudmes asub Livingston, linnake, kuhu ei vii ühtegi teed ning kohale pääseb vaid vett mööda. Siin elavad põhiliselt mustnahalistest orjade järeltulijad (garifuna põlisrahvas). Tegeletakse kalapüügiga ja elatakse värviküllastes puidust majakestes. Kesk. temp 22°C-32°C.

5. Las Verapaces, loodusparadiis 

 Alta Verapaz'i metsad on elupaigaks paljudele taime- ja loomaliikidele. Guatemalas on kirevavärviline ülipikkade sabasulgedega quetzal ja orhidee Monja Blanca rahvuslinnuks ja rahvuslilleks kuulutatud.

quetzal Guatemala rahvuslind, Alt Verapaz
Semuc+Champey,+Guatemala.jpg
orhidee Guatemala, Alta Verapaz

Semuc Champey, mis tähendab "Sacred Water", on mitmetasandiline bassein, mis asub Guatemala džunglis sügavale loodusliku paekivist sillale. Kuigi see troopiline koht (370 m, temperatuur varieerub vähe, keskmine temp. on 24°C) võib olla raskesti ligipääsetav, on selle puhas vesi ja lopsakas rohelus teinud seljakoti rajale populaarseks kohaks. Looduslikes jaheda veega basseinides on täitsa mõnus ujuda pärast sellist rasket teekonda; vesi on erksate värvidega (ilus smaragdi roheline ja safiir-sinine); see on ka ideaalne koht, kus teha pilte.

Orhideede peamiseks levialaks on Ameerika troopika ja lähistroopika, kus leidub 212–250 perekonda (90% maailma käpalistest). Nad kasvavad peamiselt epifüütidena puudel, kinnitudes koorepragudesse. Troopiliste orhideede õied võivad olla väga suured, läbimõõduga üle 15 cm. Esineb ka väikesi, vaid paarimillimeetrisi õisi.

6. Vaikne Ookean, imeline ja omapärane

Kesk-Ameerika ligi 300 vulkaani ning pikk rannikujoon kahe suure ookeani vahel pakuvad tohutult võimalusi seiklusteks looduses ja merel

vaalad Guatemalas, Vaikne Ookean
Monterrico vulkaaniline liivarand
Guatemala vulkaanid, trekk
Irtra puhkekeskus, Retalhuleu, Guatemala

1

Guatemala ja kogu Kesk-Ameerika kõrgeim mäetipp Tajumulco (maa edelaosas Mehhiko piiri lähedal) ulatub kuni 4220 meetrini merepinnast. Kokku on Guatemalas 37 vulkaani, neist 3 tegutsevat (Fuego, Pacaya, Santiaguito). Lõunapoolse rannikuala kliima on troopiliselt kuum ja niiske. Aasta läbi võib siin supelda, kuna merevesi on alati soe, kas kuulsas musta vulkaanilise liivaga Monterrico või Champerico rannas. Guatemala Lõunarannikul on ulatuslik majutusstruktuur, kuhu kuuluvad luksuskuurordid, turvatud puhkekeskused, perehotellid, puhkemajad ja -korterid. Oma rohkete mugavuste ja esmaklassilise teenindusega kujutavad siinsed puhkekeskused endast palju enamat kui vaid tavalist öömaja. Märkimisväärne on ka see, et elu Guatemalas, kõikvõimalikest teenustest kuni toidukaupadeni, on igati taskukohane. Suvised keskmised temperatuurid juulis on lõunapoolsel rannikualal üle 28°C, talvel raudselt üle 24°C. Detsembrist märtsini on võimalik nautida vaalade seltskonda. Vaalad võtavad ette pikki rändeid suvistest toitumiskohtadest sigimispaikadesse soojemates meredes. Turiste viiakse kiirkaatriga avamerele vaalu ja delfiine vaatama mereäärsetest puhkekohtadest nagu Monterrico, Champerico ja Puerto San José (5-10 meremiili rannikust, kuni maks. 4 tundi).

7. Müstiline Ida. Kus kristlikud vagad kombed ja vaim ning hispaania-eelsed tavad elavad koos

esquipula.jpg
Guatemala lillevaibad, lihavõttepühad
Guatemala lillevaibad, lihavõttepüha

Alfombras (araabia keeles vaibad) luuakse kohalike elanike katetööna, mis sümboliseerib nende ohverdust Kristusele tema viimasel teekonnal. Ühe vaiba tegemiseks võib  kuluda kuni kümme tundi tööd. Vaibad luuakse otse munakiviteedele. Lisaks liivale ja saepurule kasutatakse vaipade valmistamiseks lilli, litreid, männiokkaid, juur- ja puuvilju ning erinevaid päevakohaseid sümboleid. Kõige keerukamad ja kaunimad vaibad valmistatakse Suure Reede protsessiooniks, mis algab juba varahommikul ja kuhu kohalikud tulevad otse kalmistult, olles veetnud seal öö lahkunud lähedasi mälestades. Tõelised kunstiteosed sünnivad otse tänaval kõigi pealtvaatajate silme all, et siis vaid viivuks end imetleda lasta ning seejärel rongkäiguliste jalge all igaveseks hävineda.

Esquipulase valges basiilika-kirikus asub 400 aasta vanune must seedripuust nikerdatud Kristuse kuju.  Nn Mustal Kristusel (El Santo Cristo Negro), mida peetakse kõige tähtsamaks Rooma-Katoliku Kiriku pühakujuks Kesk-Ameerikas, on eriline tähendus kohalikele indiaanlastele, sest tema tume "nahavärvus" sarnaneb nende endi väljanägemisega.

Julge reisida ja tule avastama Guatemalat!

bottom of page